Honda CVT Şanzıman

Honda CVT şanzıman, yakıt ekonomisi, konfor, performans, sağlamlık gibi özellikleri mevcuttur. Vites değiştirme hissi neredeyse yok gibi.

Honda Civic Modellerinde İlk 2006 yılında ürettiği modellerde eklendi. Daha önceleri city , jazz gibi modellerde uygulanan CVT şanzıman artık yenilenerek ve tork konvertörlü olarak Civic, CR-V, HR-V, JAZZ, CITY modellerine uygulandı. 2019 yılından sonra Türkiye de satışa sunulan tüm modellerde CVT şanzıman kullanıyor. Daha iyi vites oranı bulundurduğundan tam otomatik şanzıman hissi uyandırıyor ve üstün yakıt ekonomisi sağlıyor.

Honda CVT şanzıman çelik kayışlı sistem. Yakıt ekonomisi, performans vites değiştirme hissi

İçerisinde bulundurduğu çelik kayış ve kasnaklarla vites oranlarını belirler. Sonsuz vites oranı bu sebeple sürekli değişken oluyor.

Honda CVT Şanzıman

Tam otomatik şanzıman arasında ki farklı anlamak için videomuzu izleyebilirsiniz.
CVT (Sürekli Değişken Şanzımanlar) diğer şanzımanların tipleri gibi vites dişlilerinden değil de tahrik kasnağı, tahrik edilen kasnak ve kasnaklara bağlı çelik kayış ile sürekli değişen vites oranlarıyla baya konforlu bir sürüş sağlar. Farklı bir çalışma prensibi olan vites değiştirme hissi uyandırmıyor, yeni yağ tipi ve yeni eklenen Tork Konvertör ile sürüş konforunu daha çok arttırarak Honda’nın yeni nesil şanzımanı, sürücünün konforunu en üstte tutmaya başarıyor.

Performans bakımında tork gücünü sabit tuttuğu için kayıp yaşanmadan güç üretimi sağlar.

Yeni nesil şanzıman sürücünün gaz pedalını sonuna kadar kullanıldığında yüksek motor devirlerinde ki ses rahatsızlığının da önüne geçen Honda bu gibi durumlarda belirlediği vites değiştirme oranlarını değiştirerek bu sorunu ortadan kaldırarak daha konforlu hale getirmiş gibi görünüyor.

Aradığını bulamadıysan - Foruma yaz veya  Yorum Yap!

İlgili Makaleler

Yanıt

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir