Yoldan Ayrılmayı Önleme Sistemi RDM

Honda SENSING sistemlerinden biri olan RDM Yoldan Ayrılmayı Önleme Sistemi nedir, nasıl çalışır? RDM sisteminin avantajları ve sınırlamaları nelerdir?

RDM Nedir?

Honda SENSING sistemlerinden biri olan RDM Yoldan Ayrılmayı Önleme Sistemi, sürücülerin dalgınlık anında yoldan çıkmasını önleyerek kazaları önlemede önemli bir rol oynar.

RDM Sistemi Nasıl Çalışır?

RDM sistemi, 60 km/saat’in üzerindeki hızlarda çalışır. İç dikiz aynasının yanına yerleştirilen monoküler kamera, şerit sınırlarını algılar ve aracın algılanan şeritten çıkma olasılığı varsa, sistem sürücüyü uyarmak için ekranda görsel bir uyarı ve direksiyon simidinde titreşimler oluşturur. Araç şeritten çıktığında, RDM sistemi sürücüyü uyarmak için 1,5 saniye içinde direksiyon simidini tekrar tekrar titreştirir ve aracı şeride geri getirmek için düzeltici direksiyon hakimiyeti sağlar.

RDM Sisteminin Avantajları:

 • Kazaları önlemede yardımcı rol oynar.
 • Sürücü yorgunluğunu azaltır.
 • Dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirerek sürüş konforunu artırır.
 • Özellikle uzun yolculuklarda ve otoyol kullanımında faydalıdır.

RDM Sisteminin Sınırlamaları:

 • RDM sistemi, her zaman doğru çalışmayabilir.
 • Sistem, bazı yol koşullarında ve şerit işaretlemelerinde hatalı uyarılar verebilir.
 • RDM sistemi, tam otonom sürüş sağlamaz. Sürücü, her zaman direksiyon kontrolünü elinde tutmalıdır.
Honda SENSING sistemlerinden biri olan RDM Yoldan Ayrılmayı Önleme Sistemi nedir, nasıl çalışır? RDM sisteminin avantajları ve sınırlamaları

RDM Sisteminin Kullanımı:

RDM sistemi, aracın kontak açıldığında otomatik olarak aktif hale gelir. Sürücü, sistemin ayarlarını değiştirebilir veya sistemi devre dışı bırakabilir.

Yoldan Ayrılmayı Önleme Sistemi RDM Sistemi ile İlgili Sorunlar:

RDM sistemi, genel olarak oldukça güvenilir bir sistemdir. Ancak, bazı durumlarda hatalı uyarılar verebilir. Bu hatalar, genellikle sensörlerin kirlenmesi veya arızalanması gibi nedenlerden kaynaklanır. RDM sistemi ile ilgili bir sorun yaşarsanız, yetkili bir Honda servisine başvurmanız önerilir.

Sorun Yaşarsanız:

RDM sistemi ile ilgili bir sorun yaşarsanız, aşağıdaki yorum kısmına yorum yapabilir veya forum.hondatr.com’da başlık açarak diğer Honda kullanıcılarından yardım alabilirsiniz.

Başlık Önerileri:

 • Honda RDM Sistemi Hatalı Çalışıyor
 • RDM Sistemi ile İlgili Sorunlar
 • Honda RDM Sistemi Kullanımı
 • RDM Sistemi Hakkında Bilgiler

Örnek Kullanım Senaryoları:

 • Otoyolda uzun bir yolculuktasınız. Dikkatiniz dağılıyor ve aracınız şeritten ayrılmaya başlıyor. RDM sistemi sizi uyarır ve aracı şeride geri döndürür.
 • Yoğun trafikte ilerliyorsunuz. Önünüzdeki araç aniden fren yapıyor ve siz de şeritten çıkmak zorunda kalıyorsunuz. RDM sistemi sizi uyarır ve aracı şeride geri döndürür.
 • Yağmurlu bir havada ilerliyorsunuz. Yol kaygan ve şerit işaretlemeleri net görünmüyor. RDM sistemi sizi uyarır ve aracı şeride geri döndürür.

Sonuç:

Honda RDM Yoldan Ayrılmayı Önleme Sistemi, sürücülerin dalgınlık anında yoldan çıkmasını önleyerek kazaları önlemede önemli bir rol oynayan gelişmiş bir sistemdir. RDM sistemi, sürücü yorgunluğunu azaltır ve dikkat dağınıklığını en aza indirir.

Diğer Honda Sensing sistemleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki butonlara tıklayabilirsiniz!

Honda kullanıcılarının bir araya geldiği, Honda TR Forum'da genellikle uzman kişiler ve deneyimli kullanıcılar bulunur, bu nedenle sorununuzu çözmenize yardımcı olabilecek faydalı ipuçları ve tavsiyeler alabilirsiniz. Eğer bir sorun yaşıyorsanız, deneyimlerinizi paylaşarak diğer Honda kullanıcılarının da bu konuda bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilirsiniz. Foruma yaz veya  Yorum Yap!

İlgili Makaleler

Şerit Takip Sistemi LKAS

Şerit Takip Sistemi (LKAS), sürücülerin dalgınlık anında yoldan çıkmasını engellemek için tasarlanmış önemli bir güvenlik sistemidir. LKAS, kazaları önlemeye yardımcı olur, sürücü yorgunluğunu azaltır ve uzun yolculuklarda konfor sağlar.

Trafik İşareti Tanıma Sistemi TSR

Honda TSR Trafik İşareti Tanıma Sistemi, sürücülerin trafik kurallarına uymasına yardımcı olarak güvenli sürüşe katkıda bulunan gelişmiş bir sistemdir. TSR sistemi, sürücü yorgunluğunu azaltır ve dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirerek sürüş konforunu artırır.

Yanıt

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir