EPS Nedir

Eski tip direksiyon sistemleri hidrolik yağ basıncıyla çalışan sistemlerin yerine çıkarılan EPS Nedir ? (Elektrikli Direksiyon Sistemi) hem motor yükünü hafifletmek hem de sürücünün kullanımını kolaylaştırmak için geliştirilmiş sistemdir.

Honda Civic modelinde ilk olarak 2001 yılında eklendi ve git gide geliştirilerek sonra modellere uygulandı. İlk EPS (Elektrikli Direksiyon Sistemi) sistemi Civic modeline uygulanırken direksiyonu yumuşatmaya ve sürat artınca sağa sola direksiyonun hareketini azaltmak için sertleşmeye yönelik çalışma prensibi vardı. Modellere VSA eklendikten sonra fonksiyonları artan EPS sistemi artık sürücüye bağlı olarak ve aracın savrulmasına yönelik direksiyonun sertliğini ayarlayarak sürücünün yardımcısı olmaya çalışıyor. 

EPS Elektirikli direksiyon nedir


Daha çok geliştirilen sistem artık harekete duyarlı. Sürüş esnasında zemin, hava durumu, viraj durumuna göre direksiyonun sertliğini yumuşaklığını ayarlayarak sürücüyü yönlendirir. Sürücünün hakimiyetini kaybetmemeye yardımcı olarak güvenli bir sürüş yapılmasına imkan tanır.

EPS nedir gibi sorulara yanıt bulunmuş olması gerekir.

Aradığını bulamadıysan - Foruma yaz veya  Yorum Yap!

İlgili Makaleler

Yanıt

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir