CVT Şanzıman Yağı HCF 2

Cvt şanzıman yağı


Honda CVT Şanzıman yağı değişimi

Honda CIVIC, ACCORD, CR-V, CITY, HR-V, JAZZ gibi neredeyse tüm modellerinde CVT şanzıman kullanmaya geçti. Honda CVT şanzıman çok kullanışlı ve ekonomik bir şanzıman ama CVT şanzıman yağı değişimi biraz erken gibi. CVT şanzıman yağı büyük bir önem taşıyor ve kesinlikle zamanın da değiştirilmesi gereken bir unsurdur.

Bilindiği gibi Honda araçlarına 6 yıl veya 150 bin km garanti veriyor, tabi bundan bakımlara bağlı olmak kaydıyla gerçeği var.

CVT şanzımanlar büyük hassasiyette ve yüksek ısılarda çalışan bir sisteme sahip. Böyle olunca da yağ en önemli faktör oluyor ve zamanın da değiştirilmesi şarttır.

Değiştirilmedi mi çelik kayışın çalıştığı ayna gibi parlak olan bölgede deforme oluşur ve bu sürüş esnasında istemediğiniz seslere maruz kalırsınız.

CVT şanzımanlar normal tam otomatik şanzımanlar gibi detaylı parçalara sahip değildir 3 ana parçadan oluşur ve bir ileri vites ve geri vites kavramalarıyla oluşur. Tamir olayında ise yüksek maliyetlere sebep olabiliyor.
Şanzıman yağın da ise bu önemli parçaları korumanın formülü gizli.

Şanzıman yağı zamanın da değiştirilse bile problem çıkmayacak anlamına gelmez işte tam bu sırada insanın aklına tek şey geliyor nerede bunun garantisi?

Periyodik bakımlarda şanzıman yağı çıkınca maliyet yüksek çıkıyor ama bunu tavsiye ederim ki değiştirin.

Çünkü, riski çok büyük ve şanzıman değiştirmek daha yüksek maliyet.

Akla hemen şanzıman yağını dışarıdan temin etmek geliyor ve düzenli bir şekil de değiştirip sorun çıkmamasını düşündünüz eğer bunu gerçekleştirirseniz nolur onu da açıklayayım.

Tabi ki de düzenli bir şekilde şanzıman yağını değiştirmek gerekiyor bu şanzımanın ömrünü uzatacaktır.

Olası bir arıza durumunda Honda garanti kapsamında yapmayacaktır. Bakımları zamanın da yaptırmak şartı ile garanti kapsamında olduğundan ve şanzıman talebi onaylanmayacağı kesin. 

Honda kullanıcılarının bir araya geldiği, Honda TR Forum'da genellikle uzman kişiler ve deneyimli kullanıcılar bulunur, bu nedenle sorununuzu çözmenize yardımcı olabilecek faydalı ipuçları ve tavsiyeler alabilirsiniz. Eğer bir sorun yaşıyorsanız, deneyimlerinizi paylaşarak diğer Honda kullanıcılarının da bu konuda bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilirsiniz. Foruma yaz veya  Yorum Yap!

İlgili Makaleler

Yanıt

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir