VSA ABS EBD TCS Sistemleri

VSA ABS EBD TCS Nedir Nasıl Çalışır ?

Fren sistemleri ilk olarak ABS ile başladı ama sürücü konforunu ve aracın güvenliğini sağlamak için bir çok özellikler eklendi. VSA Nedir ? ABS Nedir ? EBD Nedir ? TCS Nedir ? gibi sistemlerle araçlar donatıldı, bu sistemlerin nasıl çalıştığı ise aşağıda.

Vsa sistemi sayesinde viraj alırken veya dönüşlerde savrulma gibi durumlarda sürüş kalitesini ve güvenliği artırarak üstün bir yol sürüşü faydasını sağlar.

VSA Nedir nasıl çalışır ? sistemi tekerleklerin dönüş hız sensöründen, araçta bulunan savrulma sensöründen ve direksiyon açısı sensöründen aldığı bilgilerle savrulma oranını hesaplar ve aracın ne kadar sağa veya sola savrulma durumunu değerlendirmek için hesaplanan hedef savrulma oranını belirlenen savrulma sınırının savrulma oranı ile kıyaslar. VSA sistemi savrulma gibi durumlarda aracın direksiyon, hız ve savrulma sensöründen aldığı bilgilerle aracın hangi tarafa savrulduğunu anında belirler ve kayma yönünün aksi tarafında ki tekerlere fren baskısı uygular. VSA sistemi olgoritması fren baskısını ne kadar kullanacağı hangi tekere uygulayacağı, özel bir yazılıma sahiptir.
Vsa sistemi örneğin, sola viraj alırken kayma, savrulma algılarsa sol ön ve sol arka tekerlere fren baskısı oluşturur ve motor hızını düşürerek savrulmadan viraj almaya yardımcı olur.

VSA Çalışma Prensibi

VSA sistemi istenildiği durumda OFF moduna alınarak kapatılabilir.

ABS Nedir ? kontrolü, sert, ani frenleme veya frenleme sırasında veya kaygan yol, karlı buzlu, çakıllı yüzeylerde frenleme sırasında tekerleğin kilitlenmesini önlemek için dengeyi kontrol eder ve sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmemesini sağlar.

ABS sistemi dört tekerlekte bulunan sensörlerle tekerlerin dönüş hızını takip eder, frenleme sırasında herhangi bir tekerde durma yada ani yavaşlama gibi bir durum algıladığında ABS ünitesi fren hidrolik basıncını düşürür ve tekerlerin hızına göre fren hidrolik basıncını dengeler. Bu çalışma esnasında ABS ünitesinden ses duyulabilir ve fren pedalında titreşim hissedilir.

Örneğin ani frenleme esnasında tekerler yere sürtünmeye başlar bu esnada araç kaymaya başlar ve direksiyon hakimiyeti ortadan kalkar. ABS sistemi devreye girdiğinde tekerlerin kızaklamasını ortadan kaldırır ve sürücünün manevra yapmasını sağlar.

EBD Nedir ? sistemi, frenleme veya ani frenleme sırasında araç, ön tekerleklere doğru yığılır. Ön ve arka tarafın yükte değişiklik ve yavaşlama nedeniyle yükte yer değiştirmesi olduğunda ön ve arka frenleme kuvvetinin dağılımını etkili bir şekilde kontrol eder.
Frenleme esnasında aracın yükü ön tarafa yığıldığında arka tekerlerin yere teması azalır bu durumda arka tekerlerin kızaklamasını önleyerek kaliteli sürüş sağlar.

TCS Nedir ? sistemi, tekerlerin hız sensörü bilgilerinden bir tekerin veya iki tekerin patinaj etme durumunu izler, bir tekerin patinaj etme durumunda o tekere fren baskısı uygulayarak çekiş gücünü diğer tekere uygulanmasını sağlar eğer iki tekerde de patinaj olursa motor kontrol ünitesine bilgi göndererek motorun torkunu düşürmeye başlar.
Örneğin kaygan bir zeminde bu karlı, buzlu, çakıllı zeminler olabilir, aracı hareket ettirmeye çalışınca sol ön tekerde patinaj oluştu mu sol ön tekere fren baskısı uygulayarak çekiş gücünü sağ ön tekere uygulanmasını sağlar aracın bulunduğu zeminden kalkış yapmasını sağlar. Misal iki ön tekerde de patinaj algılarsa bu kez motor devrini düşürerek aracın ağır bir şekilde bulunduğu zeminden az patinajlarla çıkmasını sağlar.

VSA ABS EBD TCS Nedir Nasıl Çalışır gibi soru işareti artık kalmamalı.

Aradığını bulamadıysan - Foruma yaz veya  Yorum Yap!

İlgili Makaleler

VSA sistemi uyarısı

VSA sistemi savrulma gibi durumlarda aracın direksiyon konumu, aracın hızı, savrulma sensöründen aldığı bilgilerle aracın hangi tarafa savrulduğunu anında belirler ve kayma yönünün aksi tarafında…

2021 HONDA E

Honda’nın yeni kompakt elektrikli aracı Honda e, mükemmel Honda sürüş dinamikleri sunmak için sıfırdan tasarlanmış özel bir EV platformu üzerine inşa edilen ilk elektrikli çalışan…

Yanıt

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir