Motor Yağı Hangisi Olmalı

Honda Motor Yağı Hangisi Olmalı Hangi motor yağı kullanılmalı 5w 30, 0w 20, 10w 30 ? Honda Civic motor yağı? Motor yağı denilince bir çok marka ve visikosite çıkmaktadır. Aracınızın motor yağı hangisi olmalı ve avantajım dez avantajım ne olur?

Honda otomobillerde hangi marka yağ kullanıyor ?

Motor yağları için birçok standart mevcuttur. En yaygın olanları:

  1. API (American Petroleum Institute) sınıflandırması: Bu, motor yağlarının performans seviyelerini tanımlamak için kullanılır. Örneğin, API SN sınıflandırması, modern motorlar için tasarlanmış düşük fosforlu ve düşük sülfürlu yağları tanımlar.
  2. SAE (Society of Automotive Engineers) viskozite sınıflandırması: Bu, motor yağlarının viskozite indekslerini (yağın sıcaklık değişiminde nasıl değiştiğini) tanımlamak için kullanılır. Örneğin, SAE 0W-20 motor yağı, sıcaklık 0 derece Fahrenheit’de (W) ve 212 derece Fahrenheit’de (20) nasıl davrandığını gösterir.
  3. ACEA (European Automobile Manufacturers Association) sınıflandırması: Bu, Avrupa’da üretilen otomobiller için motor yağlarının performans seviyelerini tanımlamak için kullanılır.
  4. OEM (Original Equipment Manufacturer) onayları: Bu, özel otomobil üreticilerinin motor yağlarının kullanımı için belirlediği standartları tanımlar. Örneğin, Honda, kendi motor yağlarını önerir ve onları Honda otomobilleri için onaylamıştır.

Bu standartlar arasında farklılıklar olabilir ve bir yağın birden fazla standartı karşılaması mümkündür. Örneğin, bir yağ API SN ve SAE 0W-20 viskozite seviyesinde olabilir. Bu nedenle, motor yağı seçerken, otomobiliniz için önerilen standartları veya özel istekleri kontrol etmeniz önemlidir.

Honda’nın belli bir markası bulunmamaktadır yada gizli tutuluyor servislerde motor yağı orijinal Honda logolu yağ kullanılmaktadır. LPG uyumlu modellerinde kullanılmak üzere Orijinal LPG motor yağı bulunmaktadır.

Honda Civic Motor Yağı

Honda Motor yağı, motor sistemlerinin en önemli unsurudur ve periyodik olarak değiştirilmesi gerekir.
Motor yağları değiştirilirken yağın belirli kriterlere sahip olması gerekir ve bu kriterler motor uzun ömürlü olmasını ve verimli çalışmasını sağlar.
Honda Civic modellerinin Türkiye’de kullanılan yağ çeşitleri aşağıdaki tabloya göre belirlenir.

Tabloda görünen üst ok da 0W 20, 0W 30, 5W 30 yağ Viskoziteleri görünür ve bunları kullanmanın ne farkı olduğunu bilmek gerekir.

0W-20 Yağ Nedir Farkı Ne Olur?

Eğer kışı çok soğuk olan bir şehirdeyseniz, düşük sıcaklıklarda ve eksi derecelerde akışkanlığını koruyarak motorun ilk hareketinde bile yağlama sağlar.
0W-20 yağ, ortamın ve motorun aşırıcı sıcak hallerinde bile yüksek viskoziteli yağlar kadar dayanıklı hale gelir.
Bir diğer özelliği ise Honda modellerinde motor uyumluluğunu desteklediği için, düşük sıcaklıklarda ve yüksek sıcaklıklarda akışkanlığını koruduğu için yakıt ekonomisine çok büyük katkı sağlar.

0W-30 Yağ Nedir Farkı Ne Olur?

Bu yağ 0W-20 yağ özelliklerini taşır ve sadece yüksek sıcaklıklarda daha kalın halde kalır.

5W-30 Yağ Nedir Farkı Ne Olur?

5W-30 Motor yağı, 0W-30 yağdan terk farkı eksi derecedeki sıcaklıklarda daha kalın olmasıdır.

10W-30 Yağ Nedir Farkı Ne Olur?

5W-30 yağdan farkı eksi derecedeki sıcaklıklarda daha kalın olmasıdır.

Aradığını bulamadıysan - Foruma yaz veya  Yorum Yap!

İlgili Makaleler

HONDA CIVIC 4 1987

Adı “Kansei no Kage” moda ile sanatın çiçek açtığı zaman. Honda Civic 4 1987 ayrıca, insan duyarlılıklarına odaklanan “canlandırıcı performans” amacıyla tam bir model değişikliğine…

Yanıt

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir